Հուլիսի 15-ին Վլադիմիր Վարդանյանի նախագահությամբ գումարվեց ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի արտահերթ նիստ:
ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեսչական մարմինների աշխատանքների համակարգման գրասենյակի ղեկավար Արթուր Ասոյանը քննարկման ներկայացրեց Կառավարության հեղինակած «Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ ՀՀ օրենսգրքում լրացում եւ փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքում առաջարկվող փոփոխությունները:
Նշվեց, որ փոփոխություններ կատարելու անհրաժեշտությունը բխում է Առողջապահական եւ աշխատանքի տեսչական մարմնի բնականոն գործունեությունն ապահովելու համար համապատասխան նախադրյալներ ստեղծելու, տեսչական մարմնի կողմից քննվող վարչական իրավախատումների շրջանակը հստակեցնելու, ինչպես նաեւ տեսչական մարմնի վերահսկողության ոլորտներում օրենսդրությամբ սահմանված պահանջների կատարման եւ անվտանգության ապահովման նպատակով պատշաճ վերահսկողություն իրականացնելու անհրաժեշտությունից:
Նախագծի ընդունմամբ կհստակեցվի Առողջապահական եւ աշխատանքի տեսչական մարմնի կողմից քննվող վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ գործերի շրջանակը, եւ արդյունքում  տեսչական մարմինները հնարավորություն կստանան լիարժեք իրականացնելու իրենց վերապահված գործառույթները՝ ապահովելով համապատասխան ոլորտներում անվտանգությունն ու օրենսդրության պահանջների պահպանումը:
Հարակից զեկուցող, ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Աննա Կարապետյանը նշեց, որ առաջարկվող փոփոխությունների դեմ առարկություններ չունի, ուստի հորդորեց գործընկերներին կողմ քվեարկել օրինագծին եւ ներկայացրեց խմբագրական բնութի առաջարկներ:

15 июля состоялось внеочередное заседание Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам под председательством В.Варданяна.
Начальник Бюро по координации работ инспекционных органов Аппарата Премьер-министра РА А.Асоян представил на обсуждение предложенные Правительством поправки в Кодекс РА об административных правонарушениях.
Отмечено, что актуальность внесения изменений исходит из необходимости создания соответствующих предпосылок для нормального функционирования Инспекционного органа здравоохранения и труда, уточнения объема административных правонарушений, расследуемых инспекционным органом, а также осуществления надлежащего надзора для обеспечения соответствия требованиям законодательства.
Принятие проекта уточнит круг дел об административных правонарушениях, расследуемых Инспекционным органом здравоохранения и труда, в результате чего проверяющие органы смогут в полной мере выполнять возложенные на них функции, обеспечивая в соответствующих сферах безопасность и соблюдение требований законодательства.
Содокладчик заместитель председателя Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам А.Карапетян отметила, что нет возражений против предложенных изменений, и призвала коллег проголосовать в пользу законопроекта, представив лишь предложения редакционного характера.