Հուլիսի 15-ին Վլադիմիր Վարդանյանի նախագահությամբ գումարվեց ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի արտահերթ նիստ:
ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեսչական մարմինների աշխատանքների համակարգման գրասենյակի ղեկավար Արթուր Ասոյանը քննարկման ներկայացրեց Կառավարության հեղինակած «Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ ՀՀ օրենսգրքում լրացում եւ փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքում առաջարկվող փոփոխությունները:
Նշվեց, որ փոփոխություններ կատարելու անհրաժեշտությունը բխում է Առողջապահական եւ աշխատանքի տեսչական մարմնի բնականոն գործունեությունն ապահովելու համար համապատասխան նախադրյալներ ստեղծելու, տեսչական մարմնի կողմից քննվող վարչական իրավախատումների շրջանակը հստակեցնելու, ինչպես նաեւ տեսչական մարմնի վերահսկողության ոլորտներում օրենսդրությամբ սահմանված պահանջների կատարման եւ անվտանգության ապահովման նպատակով պատշաճ վերահսկողություն իրականացնելու անհրաժեշտությունից:
Նախագծի ընդունմամբ կհստակեցվի Առողջապահական եւ աշխատանքի տեսչական մարմնի կողմից քննվող վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ գործերի շրջանակը, եւ արդյունքում  տեսչական մարմինները հնարավորություն կստանան լիարժեք իրականացնելու իրենց վերապահված գործառույթները՝ ապահովելով համապատասխան ոլորտներում անվտանգությունն ու օրենսդրության պահանջների պահպանումը:
Հարակից զեկուցող, ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Աննա Կարապետյանը նշեց, որ առաջարկվող փոփոխությունների դեմ առարկություններ չունի, ուստի հորդորեց գործընկերներին կողմ քվեարկել օրինագծին եւ ներկայացրեց խմբագրական բնութի առաջարկներ:

On July 15, the extraordinary sitting of the NA Standing Committee on State and Legal Affairs moderated by Vladimir Vardanyan was convened.
The Head of Inspection Bodies’ Coordination Bureau of the RA Prime Minister’s Staff Artur Asoyan presented for debate the proposed amendments to the law on Making Addendum and Amendments to the RA Code on Administrative Offences authored by the Government.
It has been noted that the need to make amendments stems from the need to create appropriate prerequisites for providing with regular activities of Health and Labour Inspection Body, clarifying the scope of administrative offences investigated by the inspection body, as well as for carrying out proper control in the oversight areas of the inspection body in order to comply the requirements set by the legislation and to ensure the security.
In case of adopting the bill, the scope of cases on administrative offences investigated by Health and Labour Inspection Body will be clarified, and as a result of it, the inspection bodies will be given an opportunity to fully implement the functions that are assigned to them, ensuring security and compliance with the requirements of the legislation in the relevant fields.
The co-rapporteur, the Deputy Chair of the NA Standing Committee on State and Legal Affairs Anna Karapetyan has stated that she has no objections against the proposed amendments, so she urged her colleagues to vote for the draft law and presented editorial proposals.